Audycje

Zapraszamy wszystkich miłośników języka i kultury chińskiej na serie podcastów nagranych przez pracowników Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim. Najmłodszym polecamy bajki o Chinach czytane po polsku, bardziej wtajemniczonych zachęcamy do audycji przygotowujących do egzaminów HSK. Z kolei niezależnie od znajomości języka namawiamy do posłuchania wywiadów ze studentami i absolwentami studiów sinologicznych. Muzykę do podcastów przygotował Mariusz Mojsiuk.
Do zobaczenia w każdy poniedziałek na kanale Instytutu na Anchor. Znaleźć nas można także na Spotify.

#21 Trening HSK – Legenda o Święcie Latarni 8.03.2021

W piątek 26 lutego Chińczycy obchodzili Święto Latarni, czyli ostatni dzień obchodów Chińskiego Nowego Roku. Jesteście ciekawi jaki fortel wymyślił urzędnik Dongfang aby uratować jedną z cesarskich służek? Wszystkiego dowiecie się z naszego podcastu. Włączcie ?play? i do dzieła!

Legenda o Święcie Latarni – ćwiczenia do pobrania

#20 Bajka o potworze Nian 22.02.2021 

Podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku, które w 2021 przypadły w połowie lutego, nie może zabraknąć legendy o bestii Nian. Według mitu każdej zimy potwór wychodził z ukrycia i pustoszył chińskie wioski. Mieszkańcy przez wiele lat musieli opuszczać swoje domostwa i szukać schronienia w górach. Jesteście ciekawi, jak rozprawiono się ze mitycznym stworem i skąd wzięły się obchody Nowego Roku w Chinach? Zapraszamy do posłuchania audycji dla najmłodszych.

Bajka o potworze Nian – kolorowanka do pobrania

 

#19 Trening HSK – Legenda Sylwestrowa 8.02.2021

Historia o groźnym potworze Xi, który budził postrach wśród Chińczyków tysiące lat temu, to nieodłączny element obchodów Święta Wiosny. Legenda głosi, że mieszkańcy wioski by uniknąć kolejnego ataku, udekorowali swoje domy czerwonymi lampionami, a gdy bestia zaczęła się zbliżać odpalali sztuczne ognie i pochodnie. Jesteście ciekawi jak się zakończyła opowieść? Włączcie play i do dzieła!

Legenda sylwestrowa ćwiczenia do pobrania

#18 Wywiad z Kają Rehmus 1.02.2021 

Tej sinolożki nie musimy chyba za bardzo przedstawiać naszym słuchaczom! Nie przegapcie rozmowy z Kaja Rehmus, absolwentką sinologii na Uniwersytet Gdański, studentką kierunku media i komunikacja na Sichuan University w Chengdu, a także…. autorką popularnego kanału na YouTubie i Instagramie W swoich filmikach pokazuje jak gotować po chińsku w Polsce, które miejsca odwiedzić w Państwie Środka, a nawet co spakować do walizki!

#17 Bajka o Cangjie i stworzeniu pisma chińskiego 25 stycznia 2021

W dzisiejszym odcinku opowiemy Wam o historii pisma chińskiego będącego według legend najstarszym i największym systemem pisma na świecie. Jak pewnie zauważyliście różni się ono od alfabetu, którego uczymy się w szkole. Otwierając chińską książkę znajdziecie w niej tysiące małych znaków przypominających proste obrazki składające się z kresek i kropek. Tak właśnie zapisuje się teksty w Państwie Środka. Opanowanie sztuki pisania i czytania to nie lada wyzwanie, ale Chińczycy mają na to swoje sposoby. Chcecie posłuchać jak wyglądały początki znaków za Wielkim Murem? Zapraszamy zatem w krótką podróż do starożytnych Chin, podczas której poznacie historię urzędnika Cangjie.

Cangjie i stworzenie pisma chińskiego – kolorowanka do pobrania

#16 Trening HSK – Mulan 11 stycznia 2021

Tej postaci z chińskich legend nie musimy Wam specjalnie przedstawiać. Chociaż wersji historii o dzielnej wojowniczce Mulan znamy co najmniej kilka, ta urzekła nas najbardziej. Na marne szukać tam smoka Mushu czy złowrogiej czarodziejki z adaptacji dla najmłodszych, bo przygotowaliśmy coś dla nieco starszych odbiorców.

„Mulan” ćwiczenia do pobrania

#15 Wywiad – Piotr Machajek 4 stycznia 2021

Kolejnym naszym gościem jest Piotr Machajek, absolwent sinologii na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie student Shanghai Jiao Tong University. Piotrek podzielił się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z licznymi wyjazdami do Chin. Miał okazję odwiedzić Państwo Środka turystycznie, w ramach stypendium, a także przy okazji projektu Warsaw-Beijing Forum. Piotrek jest też entuzjastą literatury, w szczególności tej chińskiej i o Chinach. Swoją pasją zaraża na koncie „sinoksiazki” na Instagramie.

#14 Bajka – 12 znaków zodiaku 28 grudnia 2020

Wiecie, czym są znaki zodiaku? Według astrologów, każdemu z nas w zależności od miesiąca, w którym się urodził, przypisany zostaje znak zodiaku. Podobnie jest w chińskiej kulturze, ale tam każdy rok, a nie miesiąc ma swojego zwierzęcego patrona. Wśród nich możecie znaleźć szczura, byka, smoka a nawet małpę! Według legendy, jeden z pierwszych chińskich cesarzy wybrał 12 stworzeń, żeby ułatwić ludziom opracowanie kalendarza. Zastanawiacie się, jakie zwierzęta symbolizują znaki zodiaku w chińskiej kulturze? Posłuchajcie uważnie nowego odcinka!

12 znaków zodiaku – kolorowanka do pobrania

#13 Życzenia świąteczno-noworoczne 21 grudnia 2020

W ten przedświąteczny poniedziałek chcielibyśmy przekazać wam kilka słów z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku od dyrekcji i pracowników Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim.

#12 Wywiad – Paulina Chobot 14 grudnia 2020

W gronie naszych rozmówców znalazło się miejsce dla Pauliny Chobot, jednej z najsympatyczniejszych studentek gdańskiej sinologii. Paulinę możecie kojarzyć z udziału w konkursie „Chiński Most’, w którym była jedyną Polką zakwalifikowaną do finałowego etapu. Jeśli chcecie posłuchać, jak wygląda udział w najbardziej prestiżowym konkursie języka chińskiego na świecie  albo interesuje Was muzyka. Państwa Środka, to koniecznie zajrzyjcie na stronę z naszymi podcastami.

#11 Trening HSK – Podróże Zheng He 7 grudnia 2020

Kto nie słyszał opowieści o słynnym chińskim żeglarzu Zheng He, ten nie może się nazywać znawcą Państwa Środka! Specjalnie dla Was czytamy jedną z najbardziej egzotycznych wypraw morskich legendarnego admirała. Jeśli zastanawiacie się, czy w chińskich przypowieściach można jednocześnie znaleźć żyrafę, jednorożca i wątek afrykański to koniecznie musicie włączyć play.

„Podróże Zheng He” ćwiczenia do pobrania

#10 Wywiad – Aleksandra Makowska 30 listopada 2020

Do serii podcastów dołącza wywiad z Aleksandrą Makowską, ekonomistką, którą GPS życia przez przypadek pokierował do Chin. Ola wyjechała na stypendium do Pekinu znając jedynie kilka słów po chińsku, ale to wystarczyło żeby dać się wciągnąć w Państwo Środka i zakochać w chińskiej kulturze. Zastanawiacie się czy i wy możecie nauczyć się chińskiego? Posłuchajcie o doświadczeniach Oli!

#9 Bajka – Mulan 23 listopada 2020

Pewnie wielu naszych najmłodszych słuchaczy miało okazję kiedyś obejrzeć bajkę o dzielnej wojowniczce Mulan. W tym roku premierę miała już druga adaptacja tej historii, którą wyprodukował Disney. Co ciekawe, opowieść ta jest oparta na chińskiej legendzie, którą zna każde dziecko w Państwie Środka. Jesteście ciekawi, czym różnią się obie wersje? Zabieramy Was w krótką podróż za Wielki Mur!

Mulan kolorowanka do pobrania

#8 Wywiad – Martyna Wiedrycka 16 listopada 2020

Kolejnym naszym gościem jest Martyna Wiedrycka, absolwentka sinologii oraz dziennikarstwa, która opowie nam o tym jak posiadanie psa w Chinach różni się od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni z Polski. Zastanawia Was czy wszystkie rasy mogą zamieszkiwać Pekin lub ile może kosztować utrzymanie psa w Państwie Środka? Zostańcie z nami!

#7 Trening HSK – Legenda o stworzeniu świata 9 listopada 2020

Prezentujemy kolejne opowiadanie z serii audycji przygotowujących do międzynarodowych egzaminów języka chińskiego HSK. Zapraszamy do wysłuchania legendy, która opisuje stworzenie pierwszych ludzi na ziemi przez boginię Nüwa. Przypowieść jest uznawana za jedną z najważniejszych w chińskiej mitologii, a sama Nüwa uchodzi za matkę Państwa Środka.

Legenda o stworzeniu świata ćwiczenia do pobrania

#6 Wywiad – Anna Sroka-Grądziel 2 listopada 2020

Do listy podcastów Konfucjusza dołącza wywiad z bardzo ważną osobistością polskiego świata młodych sinologów! Przed Państwem Anna Sroka-Grądziel – autorka fanpage ?sinizujmnie?, uzdolniona językoznawczyni, absolwentka poznańskiej sinologii, a także ekspertka Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim. Podczas rozmowy Ania zdradzi, jak współpracuje się z Chińczykami przy międzynarodowych projektach naukowych, czy warto brać udział w konkursach językowych oraz jak od kuchni wygląda prowadzenia popularnego fanpage.

#5 Bajka – O łuczniku Hou Yi i jego żonie Chang’e 26 października 2020

Zapraszamy wszystkie dzieci do posłuchania najbardziej romantycznej opowieści z mitologii chińskiej. Historia o dzielnym łuczniku Hou Yi i jego ukochanej żonie jest związana z Festiwalem Środka Jesieni, czyli drugim najważniejszym świętem w Chinach. W tym roku Chińczycy obchodzili je na początku października.

Kolorowanka Chang’e do pobrania

#4 Wywiad – Martyna Krasińska 19 października 2020

Drugim gościem serii wywiadów Instytutu Konfucjusza jest Martyna Krasińska, lektorka języka chińskiego specjalizująca się w pracy z dziećmi i absolwentka sinologii Uniwersytetu Gdańskiego. Martyna podczas rozmowy zdradzi nam, co jest największym wyzwaniem w pracy nauczyciela z najmłodszymi słuchaczami oraz jak sama radziła sobie jako studentka w Chinach.

#3 Trening HSK – Legenda o dzielnym łuczniku Houyi 12 października 2020

Audycje przygotowujące do międzynarodowych egzaminów języka chińskiego HSK to kolejna propozycja podcastów Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim. Zapraszamy do wysłuchania serii historyjek inspirowanych mitologią Państwa Środka, które ułatwią przygotowanie do HSK. Pierwsze opowiadanie „O dzielnym łuczniku Houyi” przybliży Wam korzenie Festiwalu Środka Jesieni, które obchodzono w Chinach na początku października. Zachęcamy do wysłuchania jednej z najbardziej romantycznych legend z mitologii chińskiej.

„Legenda o dzielnym Houyi” ćwiczenia do pobrania

#2 Wywiad – Dawid Kask 5 października 2020

Serdecznie zapraszamy do kolejnej serii podcastów Instytutu Konfucjusza przy UG. Tym razem będziemy rozmawiać ze studentami i absolwentami kierunków sinologicznych, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z chińską kulturą i językiem. Naszym pierwszym gościem jest Dawid Kask absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz China Youth University of Political Studies w Pekinie. Romanista, sinolog, tłumacz. Uwielbia podróże i poznawanie miejscowych kultur z bliska. Prowadzi kanał 'Dawid Kask Worek Ryżu’ na YouTubie i Facebooku.

 

#1 Bajka – O Konfucjuszu i piaskowym zamku 28 września 2020
Z okazji bardzo ważnego święta dla wszystkich Instytutów Konfucjusza chcieliśmy przybliżyć postać wielkiego filozofa, którego nauki były podziwiane od wieków przez Chińczyków. 28 września ponad dwa tysiące lat temu urodził się Konfucjusz, który został później wybrany na patrona Instytutów promujących język i kulturę chińską na całym świecie. Z okazji urodzin Konfucjusza przygotowaliśmy dla Was bajkę o jednej z podróży filozofa, podczas której poznał wyjątkowego chłopca. Jeśli chcecie usłyszeć całą historię, zostańcie z nami!

Kolorowanka Konfucjusz do pobrania