Festiwal podróżniczy Okiełznać Azję

15 stycznia 2020

Fascynują Cię podróże?
Chciałbyś zwiedzić kawałek Azji?
I Festiwal Podróżniczy ‚Okiełznać Azję’ jest właśnie dla Ciebie!
Posłuchaj przygód z Chin, Japonii, Korei Południowej, Wietnamu, Tajlandii i innych zakątków.

Nasi podróżnicy i ich tematy:
Pojechana – Aleksandra Świstow ‚Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin’
Byłem tu. Tony Halik. ‚A!zjem, czyli zwiedzamy Azję danie po daniu’
Worek Ryżu ‚Jak zwiedzić Chiny i nie zbankrutować?’
Travel Tasters ‚W 10 godzin do innego świata’ – PRELEKCJA ODWOŁANA
Bo Chcieć To Móc ‚Co ma wspólnego kurnik, medytacja i pola ryżowe?’
Kaja Rehmus ‚Wiatry i deszcze’ życia obcokrajowców w Chinach’

Data: 22.02.2020 sobota
Godzina: od 10:00 do 15:00
Miejsce: Uniwersytet Gdański, Sala Teatralna w Budynku Neofilologii
Wstęp wolny!

Więcej informacji na naszym Facebooku. 

Jeśli jeszcze nie znasz naszych prelegentów to czas najwyższy to zmienić!

Pojechana – Aleksandra Świstow

Aleksandra Świstow – dziennikarka i socjolożka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór (zdobywczyni kilku pięciotysięczników) i pilotka wycieczek do Azji. Autorka popularnego bloga podróżniczego Pojechana i książki ‚Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin’. Laureatka nagordy Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku i zdobywczyni II miejsca w Ogólnopolskich Turystycznych Mistrzostwach Blogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną. Prelegentka na eventach motywacyjnych, targach i festiwalach podróżniczych, między innymi: Szpilki w Biznesie, World Travel Show, Festiwal Podróżników National Geographic we Wrocławiu, Festiwal Kultur i Podróży ‚Ciekawi Świata’ w Białymstoku, Festiwal Dni Podróżnika we Wrocławiu. Odwiedziła ponad 40 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i we Francji.

BLOG: https://www.pojechana.pl/
IG: https://www.instagram.com/Pojechana/
YOUTUBE: https://youtu.be/MUVE8wOf4y0

‚Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin’
Zabawne historie z życia Polki w jednym z największych miast Chin i opowieści z podróży po Państwie Środka: o walkach świerszczy, układaniu się z duchami, przemycie mleka w proszku, targach matrymonialnych, tradycyjnym weselu i nowoczesnych zaręczynach, słodyczach nadziewanych pastą z czerwonej fasoli i o tym, co powinien zrobić każdy chiński prawdziwy mężczyzna. Aleksandra Świstow opowiada o swoich potyczkach i niuansach chińskiej kultury z humorem i dystansem, zapraszając do wspólnej podróży po ‚kraju na końcu świata i nie z tego świata’ Podróży lokalnym zwyczajem bez trzymanki i czasem pod prąd.
___________________

Byłem tu. Tony Halik.

Joanna i Konrad to autorzy bloga podróżniczego „Byłem tu. Tony Halik.” (btth.pl), założyciele grup dyskusyjnych o tanim podróżowaniu po Azji oraz prowadzący audycji „Podcast o Japonii” oraz „A!zjem”. Mają kota na punkcie podróży (już od 10 lat!)

dr inż. Joanna Julia Sokołowska – wykładowca na Politechnice Warszawskiej (Zakład Inżynierii Materiałów Budowlanych), podróżniczka, pasjonatka języków obcych (w tym chińskiego!), azjatyckiej kuchni oraz kina.

Konrad Rzentarzewski – ekspert branży IT, licencjonowany operator drona, obieżyświat, smakosz i entuzjasta azjatyckiej kuchni.

BLOG: https://btth.pl/
IG: https://www.instagram.com/bylemtutonyhalik/
PODCAST: https://www.spreaker.com/user/btth

‚A!zjem, czyli zwiedzamy Azję danie po daniu’
Większość turystów planuje podróż, przeglądając przewodniki pod kątem znanych zabytków, świątyni, monumentów związanych z historią i sztuką. My postanowiliśmy pokazać Ci inną drogę – o wiele bardziej smakowitą. To podróż przez kraje Azji w poszukiwaniu wyjątkowych smaków i potraw, które, nierzadko, występują tylko tam. I chociaż wielu wrzuca całą Azję do jednego worka, a czasem kociołka? to każdy kraj ma do zaoferowania coś wyjątkowego! Choćby dlatego, że na jego kuchnię wpływ miały klimat, dostępne lokalnie składniki, uwarunkowania kulturalne i historyczne. Zabieramy Cię w podróż po Azji danie po daniu! Tego nie zjesz w Gdańsku, a pewnie nawet w Londynie, ani w Berlinie.
___________________

Worek Ryżu

Dawid Kask absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz China Youth University of Political Studies w Pekinie. Romanista, sinolog, tłumacz i konferansjer w jednym. Uwielbia podróże i poznawanie miejscowych kultur z bliska. Prowadzi kanał ‚Dawid Kask ? Worek Ryżu’ na YouTube. Może nie potrafi kucać jak Chińczycy, ale dogaduje się z nimi jak mało kto!

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCvDKANlEFqHI4V9Q8B2_ANA
IG: https://www.instagram.com/kewei1991/

‚Jak zwiedzić Chiny i nie zbankrutować?’
Co począć, gdy stypendium naukowe w Pekinie wystarcza tylko na skromne życie, a potrzeba odkrywania świata nieustannie daje o sobie znać? Można oszczędzać i odkładać drobne, by po kilku miesiącach móc ruszyć w wymarzone miejsce. Można też nie zważać na pewne niedogodności i spróbować bardziej budżetowo! Wyborów jest wiele, wystarczy odrobina chęci i? szczery uśmiech!
Dlaczego warto udawać, że wraz ze swoją towarzyszką podróży jesteście parą? Czy radiowóz pojawiający się znikąd zwiastuje kłopoty? Czy spanie na Wielkim Murze jest możliwe? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Dawid Kask okraszając wszystko anegdotkami z własnych wypraw. Zwariowana podróż w niecodzienne miejsca ? od dżungli na południu kraju do przybytku SPA z masażem pod Szanghajem.
___________________

Travel Tasters – PRELEKCJA ODWOŁANA

Waleria i Paweł, autorzy kanału na YT Travel Tasters.

Oboje jesteśmy miłośnikami przygód, nowinek technicznych, pysznego jedzenia, jogi, szeroko pojętej kultury, kina, oraz mody. Waleria na co dzień jest projektantem w naszej marce odzieżowej WTK (www.tokarzewska.com) i zajmuje się stylizacją komercyjną. Dlatego kiedy nie projektuje z muzyką lub audiobookami na uszach, zazwyczaj czas spędza na planie zdjęciowym. Odpowiada również za treści i zdjęcia w naszych social mediach. Paweł – jest pasjonatem nowoczesnych technologii, social mediów, vlogowania. Każdy dzień to obsługa komunikacji w internecie, oraz tworzenie treści wideo, natomiast w czasie wolnym oddaje się największej pasji – jeszcze bardziej intensywnej pracy.

Nasze zajęcia wspólnie się uzupełniają, o czym zawsze marzyliśmy, dzięki czemu możemy spędzać ze sobą tyle czasu ile potrzebujemy – czyli 24h na dobę. Oboje kochamy podróżować, odkrywać nowe miejsca i wracać do tych, za którymi tęsknimy. Wspólnie gotujemy, chociaż prym w kuchni wiedzie Paweł, dla którego gotowanie to drugi język.

Odwiedziliśmy wspólnie już ponad 30 krajów, ale najbardziej zachwyca nas różnorodność i inność Azji. Najlepiej czujemy się w wielkich metropoliach, gdzie pełno zgiełku, hałasu, szybkości, nowości, kontrastów, ale również w wysokich i samotnych górach, na pustych plażach, gdzie czas płynie wolniej, a nawet się zatrzymuje.

BLOG: https://traveltasters.pl/
IG: https://www.instagram.com/traveltasterspl/
YOUTUBE:
https://www.youtube.com/channel/UCTvF-bpf7HMkG7kfkpZHFMQ

‚W 10 godzin do innego świata’

Chcemy zabrać Was w fascynującą wyprawę po kontynencie, gdzie w miastach pełnych super nowoczesnych wieżowców, mieszkańcy w swoich apartamentach hodują często bitewne świerszcze. Gdzie po zmroku zaczyna pachnieć gotowanymi i smażonymi owocami morza, unosi się woń curry i stinky tofu, a ludzie dopiero zaczynają swój prawdziwy dzień. Gdzie taniec, występy zaprzyjaźnionych staruszków tworzących orkiestry, czy śpiewanie karaoke na środku ulicy ze swoim prywatnym wzmacniaczem, jest codziennością. Pokażemy Wam świat produktu, niesamowitą konsumpcję, popkulturę i kontrastującą z nią wzruszającą biedę.

Opowiemy o ludziach, którzy nie mając edukacji, ani żadnych dóbr materialnych niejednokrotnie zaskakują o wiele większym bogactwem w głowie, sercu i mądrością niż niejeden znany nam uczony. Którzy mając tak niewiele, dzielą się z nami tym co jeszcze im zostało. Odkryjemy przed Wami kraje, gdzie starożytna tradycja jest kultywowana po dziś dzień i kraje, gdzie na jednej ulicy możemy zobaczyć kościół katolicki, meczet, hinduską, chińską i buddyjską świątynię. Gdzie uroda przyrody pozbawia tchu. Są miejsca, gdzie z resztek, które europejczycy wyrzucają do śmieci, powstają dania godne kilku gwiazdek Michelin. Do tego innego, pełnego koloru, zapachów, słońca, świateł, klaksonów, przyjemnego hałasu świata, dzieli tylko 10 godzin w samolocie.
___________________

Bo Chcieć To Móc

Natalia i Dominik. Para, którą połączyła wspólna pasja podróżowania na starość, czyli po 30-tece. Rzucili karierę i marzenia o Ferrari na podjeździe w Anglii, aby wyruszyć z przyciężkimi plecakami przez Amerykę Południową oraz Azję. W blisko rocznej podróży przebyli ponad 20 tysięcy kilometrów drogą lądową, zwiedzili 13 państw i przeżyli wiele niesamowitych przygód.

IG: https://www.instagram.com/bochciectomoc/
BLOG: https://www.bochciectomoc.pl/
YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCbaVc5Gxq7IRXGpyCPPLB7Q

‚Co ma wspólnego kurnik, medytacja i pola ryżowe?’
Podróż przez Azję śpiąc u lokalsów i pracując za wielką miskę ryżu, czyli jak zwiedzać, aby doświadczy w pełni kultury państwa Azji.

___________________

Kaja Rehmus

Sinolog, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, studentka dziennikarstwa na Sichuan University w Chengdu. Pasjonatka podróży i języków obcych. Prowadzi kanał na YouTube, pod nazwą Kaja Rehmus, na którym wyjaśnia trudne do zrozumienia aspekty chińskiej kultury oraz dokumentuje swoje podróże.

YOUTUBE:
https://www.youtube.com/channel/UCl_UE2kUI_Fqd5-gWOLzIoA
IG: https://www.instagram.com/raja_kehmus/

‚Wiatry i deszcze’ życia obcokrajowców w Chinach

O życiu obcokrajowca w chińskiej betonowej dżungli. Doradzę jak zaaklimatyzować się w Chinach. Opowiem o różnicach kulturowych, które czasem sprawiają, że obcokrajowiec w Państwie Środka czuje się co najmniej jak na obcej planecie. Pokaże również, dlaczego, mimo wszystkich różnic i trudności Chiny nadal są tak fascynującym kierunkiem!