Podcasts

We invite all lovers of Chinese language and culture to a series of podcasts recorded by the staff of the Confucius Institute at the University of Gdansk. For the youngest we recommend the tales about China read in Polish, more advanced we encourage to listen to the programs preparing for HSK exams. And regardless of language skills, we recommend listening to interviews with students and graduates of sinology studies. The music for the podcasts was prepared by Mariusz Mojsiuk.

Do zobaczenia na CI Anchor channel. You can also find us on Spotify.

#21 Trening HSK – Legenda o Święcie Latarni

08.03.2021

W piątek 26 lutego Chińczycy obchodzili Święto Latarni, czyli ostatni dzień obchodów Chińskiego Nowego Roku. Jesteście ciekawi jaki fortel wymyślił urzędnik Dongfang aby uratować jedną z cesarskich służek? Wszystkiego dowiecie się z naszego podcastu. Włączcie „play” i do dzieła!

Legenda o Święcie Latarni – ćwiczenia do pobrania

 

#20 Bajka o potworze Nian

22.02.2021

Podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku, które w 2021 przypadły w połowie lutego, nie może zabraknąć legendy o bestii Nian. Według mitu każdej zimy potwór wychodził z ukrycia i pustoszył chińskie wioski. Mieszkańcy przez wiele lat musieli opuszczać swoje domostwa i szukać schronienia w górach. Jesteście ciekawi, jak rozprawiono się ze mitycznym stworem i skąd wzięły się obchody Nowego Roku w Chinach? Zapraszamy do posłuchania audycji dla najmłodszych.

Bajka o potworze Nian ? kolorowanka do pobrania

#19 Trening HSK – Legenda Sylwestrowa

08.02.2021

Historia o groźnym potworze Xi, który budził postrach wśród Chińczyków tysiące lat temu, to nieodłączny element obchodów Święta Wiosny. Legenda głosi, że mieszkańcy wioski by uniknąć kolejnego ataku, udekorowali swoje domy czerwonymi lampionami, a gdy bestia zaczęła się zbliżać odpalali sztuczne ognie i pochodnie. Jesteście ciekawi jak się zakończyła opowieść? Włączcie play i do dzieła!

Legenda sylwestrowa ćwiczenia do pobrania

#18 Wywiad z Kają Rehmus

01.02.2021

Tej sinolożki nie musimy chyba za bardzo przedstawiać naszym słuchaczom! Nie przegapcie rozmowy z Kają Rehmus, absolwentką sinologii na Uniwersytet Gdański, studentką kierunku media i komunikacja na Sichuan University w Chengdu, a także?. autorką popularnego kanału na YouTubie and Instagramie. W swoich filmikach pokazuje jak gotować po chińsku w Polsce, które miejsca odwiedzić w Państwie Środka, a nawet co spakować do walizki!

#17 Bajka o Cangjie i stworzeniu pisma chińskiego

25.01.2021

W dzisiejszym odcinku opowiemy Wam o historii pisma chińskiego będącego według legend najstarszym i największym systemem pisma na świecie. Jak pewnie zauważyliście różni się ono od alfabetu, którego uczymy się w szkole. Otwierając chińską książkę znajdziecie w niej tysiące małych znaków przypominających proste obrazki składające się z kresek i kropek. Tak właśnie zapisuje się teksty w Państwie Środka. Opanowanie sztuki pisania i czytania to nie lada wyzwanie, ale Chińczycy mają na to swoje sposoby. Chcecie posłuchać jak wyglądały początki znaków za Wielkim Murem? Zapraszamy zatem w krótką podróż do starożytnych Chin, podczas której poznacie historię urzędnika Cangjie.

Cangjie i stworzenie pisma chińskiego ? kolorowanka do pobrania

#16 HSK Training - Mulan

11.01.2021

Tej postaci z chińskich legend nie musimy Wam specjalnie przedstawiać. Chociaż wersji historii o dzielnej wojowniczce Mulan znamy co najmniej kilka, ta urzekła nas najbardziej. Na marne szukać tam smoka Mushu czy złowrogiej czarodziejki z adaptacji dla najmłodszych, bo przygotowaliśmy coś dla nieco starszych odbiorców.

?Mulan? ćwiczenia do pobrania

#15 Wywiad – Piotr Machajek

04.01.2021

Kolejnym naszym gościem jest Piotr Machajek, absolwent sinologii na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie student Shanghai Jiao Tong University. Piotrek podzielił się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z licznymi wyjazdami do Chin. Miał okazję odwiedzić Państwo Środka turystycznie, w ramach stypendium, a także przy okazji projektu Warsaw-Beijing Forum. Piotrek jest też entuzjastą literatury, w szczególności tej chińskiej i o Chinach. Swoją pasją zaraża na koncie „sinoksiazki” na Instagramie.

#14 Tale - Twelve Zodiacs

28.12.2020

Tale about twelve zodiacs read in Polish.

12 znaków zodiaku ? kolorowanka do pobrania

#13 Christmas Wishes

21.12.2020

Christmas wishes from the management and staff of the Confucius Institute at the University of Gdansk.

#12 Interview - Paulina Chobot

W gronie naszych rozmówców znalazło się miejsce dla Pauliny Chobot, jednej z najsympatyczniejszych studentek gdańskiej sinologii. Paulinę możecie kojarzyć z udziału w konkursie ?Chiński Most?, w którym była jedyną Polką zakwalifikowaną do finałowego etapu. Jeśli chcecie posłuchać, jak wygląda udział w najbardziej prestiżowym konkursie języka chińskiego na świecie albo interesuje Was muzyka. Państwa Środka, to koniecznie zajrzyjcie na stronę z naszymi podcastami.

#10 Interview – Aleksandra Makowska

30.11.2020

Do serii podcastów dołącza wywiad z Aleksandrą Makowską, ekonomistką, którą GPS życia przez przypadek pokierował do Chin. Ola wyjechała na stypendium do Pekinu znając jedynie kilka słów po chińsku, ale to wystarczyło żeby dać się wciągnąć w Państwo Środka i zakochać w chińskiej kulturze. Zastanawiacie się, czy i wy możecie nauczyć się chińskiego? Posłuchajcie o doświadczeniach Oli!

#9 Bajka – Mulan

23.11.2020

Tale about Mulan read in Polish.

Mulan – kolorowanka do pobrania

#8 Wywiad – Martyna Wiedrycka

Interview with Martyna Wiedrycka in Polish.

#6 Wywiad – Anna Sroka-Grądziel

02.11.2020

Do listy podcastów Konfucjusza dołącza wywiad z bardzo ważną osobistością polskiego świata młodych sinologów! Przed Państwem Anna Sroka-Grądziel – autorka fanpage „sinizujmnie”, uzdolniona językoznawczyni, absolwentka poznańskiej sinologii, a także ekspertka Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim. Podczas rozmowy Ania zdradzi, jak współpracuje się z Chińczykami przy międzynarodowych projektach naukowych, czy warto brać udział w konkursach językowych oraz jak od kuchni wygląda prowadzenia popularnego fanpage.

#5 Bajka – O łuczniku Hou Yi i jego żonie Chang?e

26.10.2020

Tale about Hou Yi and Chang'e read in Polish.

Kolorowanka Chang?e do pobrania

#4 Wywiad – Martyna Krasińska

19.10.2020

Interview with Martyna Krasińska in Polish.

#3 Trening HSK – Legenda o dzielnym łuczniku Houyi

12.10.2020

Audycje przygotowujące do międzynarodowych egzaminów języka chińskiego HSK to kolejna propozycja podcastów Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim. Zapraszamy do wysłuchania serii historyjek inspirowanych mitologią Państwa Środka, które ułatwią przygotowanie do HSK. Pierwsze opowiadanie „O dzielnym łuczniku Houyi” przybliży Wam korzenie Festiwalu Środka Jesieni, które obchodzono w Chinach na początku października. Zachęcamy do wysłuchania jednej z najbardziej romantycznych legend z mitologii chińskiej.

„Legenda o dzielnym Houyi” – ćwiczenia do pobrania

#2 Wywiad – Dawid Kask

05.10.2020

Serdecznie zapraszamy do kolejnej serii podcastów Instytutu Konfucjusza przy UG. Tym razem będziemy rozmawiać ze studentami i absolwentami kierunków sinologicznych, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z chińską kulturą i językiem. Naszym pierwszym gościem jest Dawid Kask absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz China Youth University of Political Studies w Pekinie. Romanista, sinolog, tłumacz. Uwielbia podróże i poznawanie miejscowych kultur z bliska. Prowadzi kanał „Dawid Kask Worek Ryżu” na YouTubie and Facebooku.