O nas

Chociaż Chiny fascynują Europejczyków od wieków, wciąż wiemy na ich temat niewiele, a chiński język i kultura nadal wydają nam się odległe i egzotyczne. By przełamać stereotypy i przybliżyć wszystkim język i kulturę Państwa Środka, Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (w skrócie Hanban) postanowiło powołać do życia sieć organizacji pożytku publicznego nazwanych Instytutami Konfucjusza, od imienia wielkiego chińskiego mędrca.

Głównym celem Instytutów jest propagowanie języka chińskiego i chińskiej kultury, zarówno pośród lokalnych szkół jak i wśród całej społeczności danego regionu. W Instytutach Konfucjusza organizowane są kursy językowe i warsztaty kulturowe prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę oddelegowaną przez Hanban, a także wykłady, seminaria naukowe oraz szkolenia dla lektorów języka chińskiego. Instytuty Konfucjusza są także odpowiedzialne za organizację państwowych egzaminów znajomości języka chińskiego (HSK, BCT, YCT) oraz przyznawanie Stypendiów Konfucjańskich. Instytucje te zajmują się również propagowaniem chińskiej sztuki poprzez organizację wystaw, przeglądów filmowych czy prelekcji.

Nasza historia

Pierwszą taką jednostkę utworzono w Seulu 21 listopada 2004 roku. Od tego czasu oddziały Instytutu Konfucjusza zaczęły powstawać przy uniwersytetach na całym świecie.

Jako Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim od września 2015 roku organizujemy kursy językowe i warsztaty kulturowe prowadzone przez dyplomowaną kadrę. Jesteśmy także odpowiedzialni za przeprowadzenie certyfikowanych państwowych egzaminów znajomości języka chińskiego (HSK, BCT, YCT) oraz przyznawanie Stypendiów Konfucjańskich.

Obecnie z oferty naszego Instytutu korzysta kilka publicznych i prywatnych szkół podstawowych oraz gimnazjów w Trójmieście. Dodatkowo stale współpracujemy z Wydziałem Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska.

1. Dr Wojciech Bizon

2. Yang Yingbing